onsdag, juni 10, 2026
HomeBloggNAS-guiden 2025 – vad har hänt sedan min Synology DS920+?

NAS-guiden 2025 – vad har hänt sedan min Synology DS920+?

Min Synology DS920+ som jag testade 2021 har nu rullat dygnet runt i snart fem år utan ett enda haveri. Men det har hänt en del på NAS-marknaden sedan dess, och frågorna i min inkorg (”vilken NAS ska jag köpa?”) förtjänar ett uppdaterat svar.

Vad har hänt sedan 2021?

  • 2,5 Gbit-nätverk har blivit standard i nya modeller – äntligen, gigabit har varit flaskhalsen i åratal
  • NVMe-platser används nu inte bara som cache utan även som lagringspooler
  • Synology har börjat låsa sina senaste modeller till egna hårddiskar – ett beslut som retat upp många entusiaster, mig inkluderad
  • Utmanarna har vuxit: QNAP, Asustor, TerraMaster och inte minst UGREEN pressar priserna och hårdvarunivån

Mina rekommendationer 2025

För de flesta hem: en tvåplatsers NAS med 2,5 Gbit räcker långt – två rejäla NAS-diskar i spegling och automatisk backup av familjens mobiler. Synologys mjukvara DSM är fortfarande den bästa helheten för nybörjare, hårddiskpolitiken till trots.

För entusiasten: fyra platser eller fler, NVMe för snabba volymer, och gärna Docker-stöd för egna tjänster. Här är QNAP och UGREEN starka på ren hårdvara per krona, medan den som vill bygga helt själv tittar på TrueNAS eller Unraid på egen maskinvara.

Oavsett val: en NAS exponerad direkt mot internet är ett byte. Stäng av portöppningar, använd tillverkarens relämoln eller VPN (WireGuard är numera enkelt), håll mjukvaran uppdaterad och slå på snapshots som ransomware-skydd. NAS-specifik utpressningskod har härjat hos alla tillverkare de senaste åren.

Och min DS920+? Den får jobba tills den dör. Bästa teknikköpet jag gjort det senaste decenniet. Vad kör ni för lagring hemma? Berätta i kommentarerna.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

marianne on Kontakta mig
Daniel on Kontakta mig
Zebastian J on Press och Media
Fidan Bytyqi on Press och Media
Kasja on Press och Media