Säkerhetsbranschen domineras av amerikanska plattformar – CrowdStrike (ja, den CrowdStrike), SentinelOne, Defender. Därför är det uppfriskande att se en svensk utmanare: WF SecurityCloud från Webbfabriken.
Kollektiv hotintelligens
Grundidén är beprövad och bra: skydd i realtid där alla anslutna system bidrar till en gemensam hotbild. Upptäcks en angripare hos en kund blockeras den hos alla – kollektiv immunitet i praktiken. Plattformen består av moduler för klientskydd, WordPress-skydd och detektion, vilket gör att samma hotintelligens skyddar både datorerna och webbplatserna.
WordPress-modulen är en smart nisch
Som mångårig WordPress-användare vet jag att sajtskydd ofta är eftermonterade amerikanska plugins med hemmalagad kvalitet. En svensk WAF med central hotdelning, byggd av ett företag som dagligen sanerar hackade sajter, angriper problemet från rätt håll – de ser angreppen i verkligheten, inte bara i laboratoriet.
Efter CrowdStrike-haveriet 2024 pratade hela branschen om riskerna med global monokultur i säkerhetsskiktet. Europeiska alternativ med egen infrastruktur är en del av svaret – och att de byggs i Sverige gör inte saken sämre. Värt att hålla ögonen på.
